• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR
Erken Menopoz nedir?
Prematüre (erken) over yetmezliği, over reservinin zamanından önce azalmasını/tükenmesini ifade eden bir terimdir. Yumurtalık fonksiyonlarının, 40 yaşından önceki dönemde sonlanmasını ifade eder. Bu erken over yetmezliği, bazen erken menopoz olarak da isimlendirilmektedir.

Ancak gerek hastanın psikolojisi ve gerekse menopozun kalıcı bir durum olması nedeniyle erken menopoz terimi kullanılmamalıdır. Çünkü over yetmezliği tüm hastalarda kalıcı olmayıp, bazen geri dönebilmektedir.Şekil :Yumurtalıklardaki, yumurta hücre sayısının azalması, testlerle ortaya konabilir. Ultrasonografide ise yumurtalıkların boyutu küçülmüş ve içinde de folikül görülemeyebilir.

Erken Menopoz neden olur?

Yumurta hücreleri (Dişi germ hücreleri), kız çocuklarında annesinin karnında yaklaşık 2-3 aylıkken oluşmaya başlar. Anne karnında daha 6 aylık bebekken en üst sayıya ulaşır. Bu sayı 7 milyon kadardır. Bundan sonra azalmaya başlar ve do-ğum sırasında, 2 milyona iner. Ergenlik döneminde ise bu sayı 400 bin civarında-dır.

Yani yumurta hücrelerinde, anne karnından itibaren başlayan bir sayısal azalma söz konusudur. Bazen bu azalma hız kazanmış olup, (örnek;otoimmünite, frajil X sendromu), folikül sayısında erkenden hızlı bir azalma söz konusudur. Bazen de dış etkenler (kemoterapi, radyoterapi,kimyasallar), geçirilen hastalıklar (infeksiyon) bu azalmayı hızlandırır. Bununla beraber hastaların çoğunda etken bilinmemektedir
  
1027 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret56459