• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Fazla Kıllanma Nedir ?

Fazla Kıllanma Nedir ?
Kadınlarda, özellikle genç kızlık döneminde önemli sorunlardan biri de kıllanmadaki artıştır. Özellikle bu şikayetle kızlarımız, doğrudan kıllarını aldırma yöntemlerine başvurmaktadırlar. Fakat bazı bilinçli ve dürüst epilasyon merkezleri hastayı uyararak, bir jinekolog tarafından değerlendirilmesini önermektedir.

Fazla kıllanma bazen normal olup, herhangi bir hastalığın belirtisi olmayabilir. Bazen de kıllanma önemli bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle öncelikle kıllanmayı tarif etmek gerekir. Bir başka ifade ile, kişisel gözlem ve değerlendirmeye bağlı olan bu şikayet, ne zaman gerçek bir şikayet olarak dikkate alınmalıdır. Çünkü bazı kişiler gerçek bir kıllanma artışı olmadığı halde, kıllanmadan şikayet edebilirken, bazıları da ciddi boyutlardaki kıllanmayı farketmemektedirler.

Şekil-1:En sık görülen fazla kıllanma bölgeleri, yanaklarda favorilerin uzaması, çenedeki sakal veya bıyık şeklindeki kıllanmadır.

 

Kıllanmanın tarifini şöyle yapmak mümkündür. Kadında vücudun orta hattındaki bölgelerde kıllanmanın artışıdır. Yani üst dudak (bıyık), çene, memelerin arası, göbek, bacakların üst kısmının iç yüzlerindeki kıllardaki artış hirsutism (kıllanma artşı, erkek tipi kıllanma) adını alır. En önemli ayrıntı erkeklerde edep bölgesinden (pubis), göbeğe kadar uzanan kıllanma, kadınlarda tipik olarak göbeğe uzanmadan, düz bir hat olarak sonlanırlar. Kadınlarda bu kıllanmanın göbeğe kadar yükselmesi, aşırı kıllanmanın önemli bir belirtisidir.

Şekil-2: Kadınlarda göbeğe uzanmadan, düz bir hat olarak sonlanması gerekirken, erkeklerde olduğu gibi kıllanmanın göbeğe kadar yükselmesi, aşırı kıllanmanın önemli bir belirtisidir.

Bir başka ifade ile kadınlarda olmaması gereken yerlerde kılların olması aşırı kıllanma olarak yorumlanabilir. Buna karşılık kadınlarda olması gereken bölgelerde bulunan kılların artışı ise ayrı bir durum olup, normal olarak değerlendirilir. Bir kadında normal olması gereken bölgelerdeki kıllardaki fazlalık ise, hipertrikoz adını alır. Yani kol ve bacaklarda normalde bulunan kıllar daha fazlacadır. Bu genellikle ailesel ırksal veya bölgesel faktörlere bağlı normal olup, herhangi bir hastalığın belirtisi değildir.

 

 

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret116680