• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

PKOS'nda Obesite ve İnsülin Direnci

Polikistik Over Sendromunda Obesite ve İnsülin Direnci

Hiperandrojenism olgularında, temel klinik bulgulardan başka obesite de sıklıkla görülen bulgular arasındadır. Obesite genellikle android obesite, yani erkek tipi obesite  tipindedir, yani yağ birikimi bel bölgesinde olup, göbeklenme şeklindedir. Bel/Kalça oranının 0,85’den fazla oluşu, android obesiteyi ifade eder. Ancak obezite PKOS tanısı için gerekli değildir, hastaların sadece %35-50' si obezdir.

Pankreastan salgılanan İnsulinin ana görevi; kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine  girişini sağlamaktırKan şekerinin hücrelere girmesinin zorlaşması halinde, kanda şeker birikir, Pankreas daha fazla İnsülin üretir. İşte dokuların,  insülin hormonunun  uyarılarına yanıt vermemesi İnsülin direnci olarak isimlendirilir.  

Jinekolojik endokrinoloji alanında son yıllardaki önemli değişimlerden biri de PKOS’un insülin direnci ile ilişkisinin ortaya konmasıdır. Üst vücut obesitesi insülin rezistansı sendromu için anahtar bulgudur. Bu hastalar ne yazık bir diyetisyenden diğerine koşmakta ve hayatları diyet yapmakla geçmektedir.

Bundan başka akantozis nigrigans gibi dolaylı bulgular da  muayenede insülin direncini düşündürmelidir.Akantozis Nigrigans varlığı, Ciddi İnsülin direnci, Ovaryal stromal hipertekosis, Major lipid anomalisi, Non-insülin DM ve Esansiyel Hipertansiyonu düşündürmelidir.

Akantozis Nigrigans, deride renk koyulaşması ve kadifemsi bir deri kalınlaşması şeklinde ortaya çıkar.  En sık olarak boyun, ense,koltuk altları, dirsek ve dizlerin arka bölgeleri, göğüs altları, karın kıvrımı, genital bölge ve meme başlarında görülen bu deri değişimi gri-kahverengi veya siyah renkli olup adeta o bölge kirliymiş izlenimini verir.


Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret116680