• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Çocuk İsteyen Polikistik Over Sendromluların Tedavisi

Çocuk İsteyen Polikistik Over Sendromluların Tedavisi

Polikistik Over Sendromu (PKOS) olan bazı kadınlarda, önemli sorunlardan biri de çocuk olmasındaki zorluktur. Ancak bu hastaların hepsi için geçerli değildir. Yani Polikistik Over Sendromu olan her kadının çocuğu olması için tedavi gerekmez.

Bu hastalarda sorun yumurtlama olmamasıdır (anovülasyon). Yumurtlama olmayan kadınların, %75 gibi çoğunluğunda, etken PKOS’dur. Bundan başka gebelik oluştuğunda da ilk 3 ayda düşük olasılığı %30-50 oranında artar.

Kilolu (obez) hastalarda tedavi yaklaşımı daha özen gerektirir. Obez hastalarda ilk seçenek Vücut Kitle İndeksinin 25 altına indirilmesidir. Takiben, basit yumurtlama ilaçları (klomifen sitrat) ile tedaviye başlanır. 3-4 ay tedavi ile sonuç alınamazsa, daha farklı yumurtlama ilaçları (gonadotropinler) kullanılır. PKOS’lu hastalar yumurtlama ilaçlarına çok aşırı yanıt (hiperstimülasyon) verirler. Bu nedenle çok dikkatli tedavi gerekir.

İnfertilite tedavisi uzun sürebilir ve sabır gerektirir. Tedaviye metformin (Şeker metabolizması tedavisi) eklenmesi tartışmalıdır.

Son seçenek, Tüp bebektir (İn vitro fertilizasyon).  Ancak ne yazık ki son seçenek olan tüp bebek uygulamaları, bazen ilk seçenek olarak hastaya sunulabilmektedir. Bu son derece yanlış ve etik olmayan bir davranıştır.

Yumurtlama tedavisi olarak cerrahi uygulamalar (wedge rezeksiyon, drilling) bazıları tarafından savunulsa da hastalığın doğasına aykırıdır. Sistemik bir patoloji sonucu gelişen PKOS olgularını lokal olarak overlere müdahale etmekle tedavi etmek mümkün değildir. Nitekim bu olgularda şikayetler bir müddet sonra geri dönmektedir. Mensubu olduğum, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde böyle bir uygulama yapılmadı ve yapılmamaktadır. Ancak nadir görülen hipertekosiz olgularında tercih edilebilir.

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret112927