• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

AMH ölçümü tıpta nerelerde kullanılmaktadır?

AMH ölçümü tıpta nerelerde kullanılmaktadır?

AMH, en başta over reservinin  güvenilir  bir göstergesidir. Yani yumurtalıkların durumu, kapasitesi hakkında bilgi verir. Bunun dışında, PKOS (Polikistik Over Sendromu) tanısında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Kısırlık ve tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılma tedavisinde, yumurtalıkların vereceği yanıtı öngörmekte çok yararlıdır. Yani yumurtalıkların kötü, yetersiz yanıt (kötü yanıt) verebileceği öngörülerek tedavi seçimi ve ilaç dozunun belirlenmesinde yol göstericidir.  Bunun tam aksi aşırı yanıt verebileceği öngörülen hastalarda yine tedavi seçimi ve ilaç dozunun ayarlanmasında yol göstererek, ciddi bir sorun olan hiperstimülasyon sendromunun (OHSS) engellenmesinde  umut veren önemli bir belirteçdir. 

Granülosa gücreli over tümörlerinde de bir belirteç olarak yararlı olabilir.  Bunlardan başka erkek infertilitesinde, Sertoli hücrelerinin fonksiyonunun da göstergesi olabilir. Böylece infertil erkeklerde sperm yapımı  hakkında bilgi verebilir.  Erkeklerde püberte öncesinde testosteron sekresyonu olmamasına rağmen, yüksek düzeyde AMH varlığı testis dokusunun önemli bir göstergesi olup, androjen insensitivite sendromu gibi genital interseks anomalilerin ayırıcı tanısında rol oynar.


Şekil:Normal ve azalmış over reservinde endokrin değişim.. Overdeki maksimal oosit sayısı intrauterin 24. hafta dolayındadır. Dinamik bir fizyolojiye sahip overlerde bu maksimal oosit sayısı intrauterine 24. haftadan itibaren foliküler gelişim ve atrezi sonucunda azalmaya başlar ve bu azalma menopoza kadar sürer.


Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret114764