• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Myom nedir?

Kadınların belki de başta gelen en sık karşılaştıkları ve  de en sık operasyona yol açan sorundur.

Tıpta Fibroid, Fibromyoma, Leiomyoma veya Myoma terimi ile ifade edilen bu hastalık, aslında rahimin iyi huylu bir tümörüdür.  Her 4-5 kadından birinde Myom görülmektedir. Nedeni bilinmemektedir, genetik geçişli olması söz konusu değildir. Rahimin farklı bölgelerinde bulunabilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler.  (Şekile bakınız). Myomlar kadınların üreme çağında, menopoza kadar gelişimlerini sürdürürler. Menopoz sonrasında ise gelişimleri durur ve yıllar boyunca da bir miktar küçülürler. Gebelikte ise boyutlarında büyüme görülür ve gebelik sonrasında yine eski boyutlarına geriler.

Myomlar, geliştikleri doku nedeniyle kansere dönüşmezler, ancak %0,5den daha az oranda sarkoma (habaset) dönüşebilirler. Bu dönüşüm genellikle menopoz sonrasında mevcut myomun hızla büyümesi ile anlaşılabilmektedir.

ŞEKİL:Rahimde bulunan myomlar, bulundukları yere göre isimlendirilirler. Şekilde görülen myomlardan genellikle 1 veya 2si aynı kadında bulunabilir. Yukardaki şekilde görülen tüm myomların aynı kadında bulunması çok çok nadirdir.

Takvim
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 32° 23°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.66265.6852
Euro6.28326.3084
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret47428