• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Doğum Kontrol Hapları Hakkında
Doğum Kontrol Hapları Hakkında
Doğum kontrol hapları hakkında yapılan dedikodular ve bilgi kirliliği, sıklıkla gündemi işgal etmektedir. Unutulmamalıdır ki Amerika Birlesik Devletleri başta olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde doğum kontrolü amacıyla en sık kullanılan yöntem, doğum kontrol haplarıdır.
Özellikle medyada, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan ve üstelik doktor dahi olmayan kişiler konu hakkında yanlış bilgilendirmeler yapabilmektedir. Bu sorumsuz ve kontrolsüz gerçek dışı yayınlar, insanları tedirgin edebilmektedir. Bizler olayları artı ve eksisi ile objektif olarak ortaya koymak zorundayız. Doğum kontrol hapları kolay kullanım özellikleri ve korunma dışında diğer yararları nedeniyle de dünyada kadınların en fazla tercih ettiği yöntemdir. Belki tıpta üzerinde en fazla araştırma yapılan konular arasındadır.
Doğum Kontrol hapları nasıl ve ne zaman keşfedildi?
Doğum kontrol haplarının ihtiyacı ve keşfi, aynı zamanda doğum kontrolünün de önemini vurgulamaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde, 1896 yılında, Margaret Sanger isimli lise öğrencisi henüz 17 yaşındayken hasta annesine bakmak için devam ettiği liseyi bırakarak evine dönmüştü. Çünkü, Margeret’in annesi 18 gebelik ve 11 doğumdan sonra verem ve rahim ağzı kanseri nedeniyle çok ağır hastaydı. Margaret, annesi vefat ettikten sonra, annesinin bu durumundan etkilenerek  hemşire okuluna girdi, böylece hem kendisinin hem de bütün dünyadaki kadınların yaşamını değiştirecek olaylar başlamış oldu. Margaret Sanger hemşire olduktan sonra doğum kontrol yöntemleri üzerinde çalışmaya başladı.
Yıllar süren araştırmalar ve klinik deneylerden sonra 1956 yılında doğru kimyasal formül bulundu. Dünyanın bu ilk doğum kontrol hapına Enovid adı verildi ve ilk olarak adet düzensizliklerinin tedavisinde kullanılması için onay verildi. Enovid’in yıllar içinde yeteri kadar güvenli bir doğum kontrol hapı olduğu kanıtlandı ve 1960 yılında istenmeyen gebeliklerin engellenmesi için de kullanımına izin verildi. Dönemin tutucu ortamı yüzünden A.B.D.'de 1972 yılına kadar doğum kontrol haplarının bekar kadınlara satışı yasaktı.
Ülkemizde ve Dünyada doğum kontrol hapı kullanımı nasıl?
Genellikle dünyada modern korunma yöntemi kullanımı, ülkenin gelişmişlik seviyesi ile doğru orantılıdır denebilir.
Örneğin Almanya’da üreme çağındaki kadınların %60’ı doğum kontrol hapı ile korunmaktadır. Burada ilginç olan, Türkiye’den daha tutucu veya az gelişmiş gibi görünen bazı ülkelerde de doğum kontrol hapı kullanımının Türkiye’dekinden çok daha yüksek olmasıdır.
Son araştırmalara göre, Türk kadınların ideal bir korunma yönteminde aradığı en önemli özellik “yöntemin güvenilirliği”. Ancak “güvenilirliği” en yüksek modern korunma yöntemlerden biri olan doğum kontrol haplarının ülkemizdeki kullanım oranını oldukça düşük. Doğum kontrol haplarının Avrupa’daki kullanım oranı yüzde 60‘lara çıkarken, son yıllardaki artışa rağmen bu oran Türkiye’de ise sadece yüzde 8 dolayındadır.  Bunun en büyük sebebi, haplarla ilgili kulaktan dolma yanlış, eski bilgiler ve de sansasyonel haberlerin kadınlarda haklı olarak yarattığı önyargılardır.
Bu yanlış, ön yargıların başında ”kilo aldırır”, ”kısırlık yapar” ”tüylenme yapar” gibi asılsız dedikodular gelir. 
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret117925