• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Çikolata kistinde belirtiler ve teşhis

Çikolata kistinde belirtiler ve teşhis

Endometriosis, yani halk arasındaki ismiyle çikolata kistleri, pekçok kadında hiçbir şikayete yol açmaz, tesadüfen muayene sırasında saptanır. Adet kanamalarının ağrılı olması, cinsel ilişkide ağrı olması, kasıklarda ağrı ve dolgunluk hissi sıklıkla görülen şikayetler arasındadır. Adet kanamaları öncesi veya sonrasında lekelenme şeklinde ufak kanamalar görülebilir. Bu şikayetlerde genellikle giderek bir artış söz konusudur. Bir başka ifadeyle kadının şikayetleri, her ay biraz daha artma eğilimindedir. Endometrioma varlığı, %20-40 oranında kısırlık nedeni de olabilmektedir. Şikayetlerde temel faktör, karın içi organlarda oluşan yapışıklıklardır. Bu yapışıklıklar nadiren de olsa, bazen ileri derecede olabilir ve kadının yaşamını çok zorlaştırabilir, hasta ağrıdan oturamaz hale dahi gelebilir. 

 

Şekil:Endometrioma tanısında sıklıkla Ultrasonografi yardımcı olur. Ancak sıklıkla gayet normal, fizyolojik bir kist olan korpus luteum hemorajikum ile karıştırılabilir.


Nasıl teşhis edilir?

Her hastalıkta olduğu gibi, hastanın şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi, teşhiste çok önem taşır. Normal jinekolojik muayene sırasında yumurtalık kisti varlığı saptanabilir. Daha sonra ultrasonografi ile kesin teşhis konabilir. Ancak bazı normal (fizyolojik) kistlerin görünümü endometrioma olarak algılanabilir. Bundan dolayı, böyle hastaların, bir başka adet kanaması sonrasında bir kez daha değerlendirilmesi teşhisin isabet gücünü artıracaktır. Sıklıkla hemorajik korpus luteum ile karıştırılabilir.

Bazı hastalarda da kistin yırtılması (patlaması) sonucu, oluşan şiddetli ağrı, acilen ameliyat gerektirebilir.Şekil-2:Bir kenarından rüptüre olmuş (patlamış) endometrioma kistinin içnden karın boşluğuna akan çikolataya benzer, dejenere olmuş koyu kıvamlı kan. Bu şekilde yırtılan bir endometrioma kistinden boşalan sıvı çok şiddetli ağrı nedeni olabilmektedir.

 

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret112974