• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Endometriosis nedir?

Endometriosis nedir?

Kadınlarda her ay olası bir gebelik için hazırlık dönemi vardır. Bu hazırlığın da en belirgin göstergelerinden biri rahim içini döşeyen rahim içi örtüsünün (endometrium) hormonal etkiler altında gelişmesidir. 

Bu gelişme sonucunda döllenmiş yumurtanın gebelik boyunca yuvalanıp, gelişebileceği uygun bir ortam oluşur. Gebelik oluşmadığı takdirde, yine hormonal etkiler altında bu rahim içi örtüsü (endometrium) bozularak dökülmeye başlar ve kadınlarda bu olay her ay adet kanaması olarak belirir. Takip eden ayda bu değişiklikler tekrarlar ve bu olay kadınların üreme dönemi boyunca devam eder.

Ancak, rahim içini döşeyen ve endometrium adı verilen bu dokunun, normal yeri olan rahim içinden başka yerlerde olması mümkündür ve bu bir hastalıktır. Bu hastalığın adı endometriosisdir. Endometriumun rahim içinden başka bulunduğu yerlerin başında, yumurtalık dokusu gelir. Bundan başka karın iç zarı (periton), barsaklar, göbek ve hatta gözde dahi olabilir. Üreme çağındaki kadınların %5-10 kadarında endometriosise rastlanır.


Şekil:Endometriosis odaklarının sıklıkla görüldüğü bölgeler. 

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret116644