• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Menopoz dönemi şikayetleri nelerdir?
Menopoz dönemi şikayetleri nelerdir?

Menopoz, kelime anlamı olarak; son olarak görülen adet kanamasını ifade eder. Görülen bir adet kanamasından itibaren bir yıl süreyle adet görülmemesi halinde görülen o bir yıl önceki adet son adet kanaması olarak kabul edilir. Ancak bu son adet kanamasını daima kesin olarak belirlemek kolay olmaz.
Bir başka ifade ile menopoz anlık bir olayın ifadesidir ve uzun bir dönemin sadece bir anıdır. Fakat genellikle toplumda yanlış olarak, Menopoz uzun bir dönemin ifadesi olarak kullanılmaktadır. Aslında doğru  olan terim klimakterium’dur.
Aynı ergenlik dönemindeki bir kız çocuğunun, gelişim sürecinin bir döneminde ilk adet kanaması görmesine benzetilebilir. Menopoz da Klimakterium denen bir dönemin içinde yer alır. Klimakterium, menopozdan 5 yıl öncesinden, menopoz sonrası 65 yaşına kadar devam eder. Anlaşılacağı gibi, Klimakterium dönemi uzunca bir süreyi kapsar, bu dönemde premenopoz (menopoz öncesi), menopoz ve postmenopoz (menopoz sonrası) gibi 3 ana devre vardır. Bu 3 dönemin de sınırlarını kesin olarak belirlemek mümkün olmaz.  Bu arada menopoza yakın dönemle, menopozdan sonraki bir yılı kapsayan dönem ise perimenopoz dönemi adını alır.
Kadınlarda menopozla ilgili bazı şikayetler menopozdan önceki yıllarda görülmeye başlar. Menopoz yaklaştıkça bu şikayetlerin hem sıklığı ve hem de şiddeti artış gösterir. Bu şikayetler sıklıkla ateş basması ve terleme gibi vasomotor şikayetlerdir.
Menopoz dönemindeki şikayetlerin temel nedeni östrojen hormonunun eksikliğidir
Menopoz döneminde yani klimakterium döneminde  görülen şikayetleri Erken ve Geç dönem şikayetleri olarak kabaca ikiye ayırmak mümkündür. Erken dönemde görülen şikayetler genellikle yaşam kalitesini bozan şikayetler olup, ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Buna karşılık geç dönemde ortaya çıkan şikayetler ise ciddi sağlık sorunlarıdır.
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret114766