• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Yumurtalık yaşının belirlenmesi nedir ve önemi

Yumurtalık yaşının belirlenmesi nedir ve önemi


Yumurtalık yaşının belirlenmesi, yumurtalıklardaki var olan yumurta hücre (folikül) sayısı hakkında bilgi sahibi olmak anlamını taşır. Yumurtalık yaşının belirlenmesi, daha güvenilir ölçüm yöntemlerinin ortaya konmasıyla daha da önem kazanmıştır. Bir kadın için yumurtalık kapasitesinin (over reservinin), bir başka ifadeyle yumurtalık yaşının belirlenmesi bazı durumlarda çok önem taşımaktadır.Yumurtalık yaşının (over rezervinin) bilinmesinin  başlıca yararlarını şöyle özetleyebiliriz.

1. Hastanın yaklaşık gebelik oranı hakkında bilgilendirilmesi,

2. İleri yaştaki hastalarda, gebelik zamanlamasına yardımcıdır,

3. Kısırlık tedavisinde doğru tedavi seçimi ve zamanı iyi kullanmak konusunda yararlı olabilir,

4.Başkasının yumurtasını ödünç almak (yumurta “oosit” donasyonu) veya evlat edinmede yardımcı olabilir.

5. Kadının herhangi bir nedenle tedavi edilmesi (ameliyat, kemoterapi, radyoterapi) durumunda, yumurtalığın durumunu belirlemek ve gerekli önlemleri almada yol göstericidir.

Sağlık personeli olan 35 yaşındaki bir hastam, çocuk istemesine rağmen hep erteliyordu. Bu rahatlığını da testlerinin normal olması ile açıklıyordu. “İstediğim zaman gebe kalabilirim” ön yargısı rahatlığı içindeydi. Bir gün ona yeni ve daha güvenilir bir test olan AMH ölçtürmesini istedim, gelen sonuç, bu hastamızın yumurtalık reservinin oldukça azalmış olduğunu gösterdi. Neredeyse tükenmek üzereydi, yani menopoza çok yakındı. Panik yapmamasını istedim. Fakat birkaç ay denemesine rağmen sonuç alamayınca, yaşını ve test sonucunu düşünerek, tüp bebek denedik ve başarılı olduk. Eğer bu hasta, eski ve güvenirliliği zayıf olan testlere güvenerek aynı rahatlıkla beklemeye devam etseydi, belki de çocuk sahibi olamayacaktı.

Ancak  over reservinin yanlış veya eksik değerlendirilmesinin olumsuz sonuçlarını da hatırlatmakta yarar vardır.

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret114764