• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Doğum kontrol hapları kısırlık yapar mı, tüylenme yapar mı veya kilo aldırır mı?


Doğum kontrol hapları kısırlık yapar mı, tüylenme yapar mı veya kilo aldırır mı?

Kısırlık yapma konusu tamamen asılsızdır. Doğum kontrol hapları doğurganlık üzerinde hiçbir olumsuz etki yapmaz. Yani haplara başlamadan önceki doğurganlık oranı ne ise haplara başladıktan sonraki doğurganlık oranı da aynı olacaktır. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonraki  ilk 3 ay içerisinde başka bir sorun yoksa genellikle gebelik oluşur.

Ancak hiç bir gebelik deneyimi olmayan, yani gebe kalıp, kalamayacağı bilinmeyen bir kadının hap kullanımı sonunda gebe kalamamasının nedenini haplara bağlayabilmektedir. Yani zaten gebe kalamayacak bir kadının, sorumluluğu haplarla bağlaması, kendini kurtarma çabasının sonucudur. Üstelik çocuğu olmayan bazı kadınlarda tedavi amacıyla veya tedaviye yardımcı olarak doğum kontrol haplarının da kullanılmkata olduğunu hatırlatmakta yarar vardır. Bir başka ifade ile doğurganlığı artırabilmek için doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.
Benzer şekilde tüylenme konusu da tamamen yanlış bir bilgidir. Belki 30-40 yıl önce ilk ilaçlarda benzer etkiler görülmüştür. Günümüzde tüylenme tedavisi için ilk tercihimiz, bazı doğum kontrol haplarıdır. Yani tam aksine tüylenme şikayeti olanlarda tedavi amacıyla bazı doğum kontrol haplarını kullanmaktayız.
Geçmişteki haplarda şişkinlik ve iştah artışı gibi bir yan etkiler görülebiliyordu, ancak yeni nesil düşük dozlu doğum kontrol hapları artık kilo aldırmıyor, tam tersi adet öncesi dönemde su tutulumu şikayeti olan hastalarda tedavi edici amaçlı kullanılıyor. Üstelik tedavi amacıyla kullanılan haplar, bilinenin aksine, hastanın kilo almasını önlediği gibi, kilo vermesine de yardımcı olabilmektedir.
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret112974