• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Çocuk İstemeyen Polikistik Over Sendromlu hastalarda Tedavi

Çocuk İstemeyen Polikistik Over Sendromlu hastalarda Tedavi

Sadece Ultrasonografide Polikistik overlerin görülmesi tedaviyi gerektirmez. Polikistik Over Sendromu daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi bazı şikayetlerin varlığı ile ortaya çıkar. Burada söz konusu ettiğimiz Polikistik Over değil, Polikistik Over Sendromudur. Yani hastada adet düzensizliği, erkek tipi  kıllanma, akne ve saç dökülmesi gibi şikayetler söz konusudur.

PKOS tedavisinde başlıca 2 önemli hasta grubu söz konusudur. Çocuk isteyen ve çocuk istemeyen hastalar. Bir başka ifade ile, İnfertilite tedavisi ve diğerleri (Adet düzensizliği, kozmetik nedenler gibi).

PKOS’nun tedavisi medikaldir. Tedavide genellikle hirsutism ve akne gibi kozmetik sorunların yanında, infertilite ve adet düzensizliklerinin tedavisi ön plandadır. Bunun yanında insülin direnci ve hipertansiyon gibi ciddi metabolik sorunların takibi ve engellenmesi hedeflenmelidir.

Adet düzensizlikleri, hirsutism ve akne tedavisinde oral kontraseptifler (OK) yani doğum kontrol hapları kullanılır. Seçilecek OK içeriğindeki progestin antiandrojenik özellikte olmalıdır. Bu tür tedaviler mutlaka doktor konrolunda yapılmalıdır.

Adet düzensizlikleri, yumurtlamanın olmaması  sonucunda sürekli olarak progesteronla dengelenmemiş östrojen etkisinde kalan endometriumdaki dengesizlik sonucudur. Bu durum, engellenmezse yıllar içinde endometrial hiperplazi ve endometrium kanseri için risk oluşturur. Bu şekilde düzensiz sikluslar endometriyal kanser riskini 3 kat attırır.

Hastanın durumuna göre, özellikle kilo sorunu ön planda olan hastalar için insülin rezistansı da tedavi gerektirebilir.

Tedavi 2-3 yıl gibi uzun süreli olabilir, ancak yaşam boyu gerekmez. 1 yıl tedavi sonucunda kıllanmada belirli bir iyileşme sağlanamazsa mekanik tedaviye başvurulabilir (ağda, traş, epilasyon, lazer). Hastaya tedavinin etkinliği için en az 6-12 ay beklenmesi gerektiği söylenmelidir.

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret112974