• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Myomda belirtiler nelerdir?

Myomların belirtileri nelerdir?

Myomlar, üçte iki gibi kadınların çoğunluğunda herhangi bir şikayete yol açmazlar. Genellikle, myomların belirtileri bulunduğu yere göre değişmektedir. Bu nedenle pekçok kadında, tesadüfen yıllık kontrolde veya bir başka hastalığın araştırılması sırasında myom teşhisi konmaktadır. Subseröz veya saplı myomlar çok büyüseler dahi herhangi bir şikayete neden olmazken, intrakaviter veya submüköz myomlar fındık büyüklüğünde dahi olsa kanama fazlalığına yol açabilir. (Şekile bakınız)

Myom olan kadınlarda %75 gibi yüksek oranda en sık rastlanan şikayet, kanamadır. Bu kanamalar genellikle adet kanamalarının fazlalığı ve/veya uzun sürmesi şeklindedir. Bu  kanamalar kadınlarda kansızlığa yol açacak boyutlarda olabilir. Hatta kadınların bir kısmı kansızlık nedeniyle araştırılırken tesadüfen myom tanısı konur. Bundan başka, Kanama şikayeti olan kadınlarda kanama nedeninin başka bir nedeni olup, olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Myomlarda genellikle ağrı şikayetine rastlanmaz. Ancak fazla büyük myomlarda veya geliştiği yönde baskı yaptığı organa bağımlı olarak ağrı şikayetine rastlanabilir.

Myomlar kısırlık nedeni değildir. Çok nadiren myomun bulunduğu bölgeye bağlı olarak (intrakaviter, submüköz) kısırlık nedeni olabilir. Ancak myomların gebelikte büyüyebileceği, nadiren gebelikte ameliyata yol açabileceği, erken doğum nedeni olabileceği ve doğum sonrasında kanamalara yol açabileceği bilinmelidir.

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret112974