• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Çikolata kistlerinde Tedavi

Çikolata kistlerinde Tedavi

Endometriomalar, sadece takip edilebilir, ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilir. Bu seçenekler, hastanın durumuna ve hekimin görüşüne göre değişir. Endometriomalarda en iyi ve doğal tedavi gebeliktir.

Hastada şikayete neden olmayan, 3-4 cm.den küçük bir kist genellikle takip edilir. Şikayete yol açan bu boyutlardaki bir kist ise değişik ilaç seçenekleri ile tedavi edilirler.

Endometrioma tedavisinde genel prensip, ağrının giderilmesi ve kist gelişiminin engellenebilmesidir. Bu kistlerin gelişimi hormonal etki altında olduğundan, bu hormonal etkilerin durdurulması esastır. Gebelikte ve menopoz sonrasında bu kistlerin gelişimi durmakta ve gerilemektedir. Bu amaçla doğa taklit edilerek, ilaçlarla yalancı gebelik veya yalancı menopoz oluşturulur.

Deneyimlerimizde, çoğu hastada ameliyat için acele edilmektedir. Ameliyatın kapalı veya açık olması fark etmez. Bu nedenle tek yumurtalığını kaybetmiş, hastalarımın çocuk sahibi olabilmek için nasıl zorlandıklarını gördükçe üzüntü hissetmemek mümkün değildir. Endometrioma varlığında gebelik görülmesi nadir değildir. Şekil’de bir hastamızda, oldukça büyük bir endometrioma ile birlikte, gebelik görülmektedir. Tek yumurtalığı olan bu hasta, birkaç hekimin ameliyat önerisine rağmen, takip altında 2 kez gebe kalıp, sağlıklı 2 çocuk sahibi olmuştur.

                               

Şekil:Aynı hastada solda 46x38mm boyutlarındaki endometrioma ile birlikte, sağ tarafta gebelik kesesi. Endometriomaya rağmen gebelik oluşabildiğinin önemli bir kanıtıdır. Üstelik bu hastanın diğer yumurtalığı daha önce endometrioma nedeniyle alınmış, yani sadece bu kist olan yumurtalığı var.

 

Cerrahi tedavi, yani ameliyat genellikle malignite riski taşıyan hastalarda tercih edilir. Büyük boyutlu kistler ve hastanın yaşının ileri olması malignite riskini artıran önemli kriterlerdir. Risk taşımayan hastalarda  genellikle ilk tercih, medikal tedavi olmalıdır. Cerrahi tedavi sonrasında kistin tekrarlama riski oldukça yüksektir. Çünkü, yumurtalıklar çalıştığı sürece hastalığın tekrarlama riski söz konusudur. Yani ameliyat kesin çözüm değildir. Pratikte sıklıkla çocuğu olmayan kadınlarda ameliyat tercih edilmektedir. Fakat gebeliğin de endometriomada başarılı bir yöntem olduğunu unutmamak gerekir. Endometrioma varlığında, gebelik zor olabilir, ancak olanaksız değildir. 

Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret116643