• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR

Menopoz şikayetleri ve önemiKadında menopoz sonrasındaki şikayet ve değişikliklerin nedeni
Kadınlarda, ergenlikten menopoza kadar, yumurta gelişimine bağlı olarak, yumurtalıklardan başlıca östrojen ve progesteron isimli 2 ana hormon salgılanır.
Son adet kanamasından yaklaşık olarak 5 yıl kadar önce yumurtalık fonksiyonlarında tedrici olarak azalma başlamaktadır. Bunun nedeni ise yumurtalıklardaki yumurta hücre sayısındaki azalmadır. Sonuç olarak yumurtalığın ürettiği östrojen hormonunda azalma görülür. Östrojen hormonundaki bu azalma kişisel farklılık göstermekle beraber, giderek hız kazanır. Yani kadınlar menopoz sonrasında östrojen hormonundan yoksun kalırlar.
Östrojen hormonu kadını ciddi sağlık sorunlarından koruyan önemli bir hormondur. Ancak menopoz sonrasında östrojen üretimi olmadığından kadın bu koruyucu etkiden yoksun kalmaktadır.
 
Yukardaki açıklamalardan da anlaşılabileceği gibi menopoz sonrasında önemli sağlık sorunlarına yol açan önemli etkenlerin başında östrojen hormonunun eksikliği gelmektedir.
 
Kadında Menopoz sonrası dönemin önemi
Menopoz olgusunun son derece güncel olmasına yol açan en önemli faktörlerden biri de insan ömrünün uzamasıdır. 1900’lü yılların başında ortalama insan ömrü yaklaşık olarak 50 yıldı. Halbuki artık bu süre 80 yıla kadar uzamıştır. Bir başka ifade ile, bir kadın yaşamının 1/3 kısmını menopoz sonrasında sürdürmektedir.
 
Bu dönemde ciddi sağlık sorunlarının yanında, yaşam kalitesi de önemli ölçüde olumsuz yönde etkilenmektedir. İşte bu nedenlerle menopoz sonrasında (postmenopozal dönemde) görülen önemli sorunlar ve bunların önlenmesi ve tedavisi giderek önem kazanmaktadır.
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret117925