• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR
Erken Over Yetmezliği kalıcı mıdır?

Erken menopoz tanısı konmuş bazı hastalarda, yıllar sonra dahi yumurtalık fonk-siyonları geri dönebilmektedir. Yani tedaviye gerek kalmadan yıllar sonra kendiliğinden adet görebilmekte ve hatta çocuk sahibi dahi olabilmektedirler.

 
Ne yazık ki, pekçok hasta, erken menopoz teşhisi konmuş, gereksiz yere tedavi-ye alınmış ve çocuk sahibi olma umudunu kaybetmiş olarak başvurmaktadır. Hal-buki bu hastaların bir kısmı, tedaviye dahi gerek kalmadan adetlerini görebil-mektedir. Bu konuda en fazla olumsuz etkilenen genç ve henüz çocuğu olmayan kadınlardır. Çocuk umudunu yitiren bu kadınlar psikolojik ve sosyal açıdan aşırı zarar görmektedir. Evli olan bazı çiftlerin aile bütünlüğü bozulmakta, boşanma-lar dahi görülebilmektedir. Erken menopoz teşhisi konmuş ve menopoz tedavisi için başvuran ve gebe kalıp çocuk sahibi olan hastalarımız az değildir.
 
Unutamadığım bir çift, erken menopoz teşhisi ile tedavi için bana başvur-muştu. Yaşı 41 olan hastanın testleri de teşhisi destekler nitelikteydi. Yani has-ta tüm umudunu yitirmiş, gerçek bir erken menopoz idi. Buna rağmen, tecrübe-lerime dayanarak, reçeteyi verdikten sonra, bir uyarıda bulundum. “Bu ilaç ge-beliği engellemez, çocuk istemiyorsanız korunmanız gerekir” dediğimde karı-koca birbirlerine bakıp, gülümsediler. Nedenini sorduğumda bana şu yanıtı ver-diler “Hocam biz ikisi Amerikada olmak üzere 4 kez tüp bebek denedik, artık bu konuda umudumuzu kestik” dediler. Halbuki ben standart bir hasta bilgilendir-mesi yapmıştım. Sonuçta hasta 3 ay sonra gebe kaldı ve sağlıklı bir çocuk sahibi oldular.
 
İşte bu nedenlerle erken menopoz teşhisinde aceleci olmadan, hastanın umudunu yitirici davranışlardan kaçınmak gerekir. En azından, özellikle genç hastalarda, erken over yetmezliği tanısı koyup, olayın kendiliğinden düzelme umudunun olduğunu ifade etmek uygun bir davranış olacaktır.
Özellikle genç hastalarda, tüm bulgular erken menopozu gösterse dahi, yanılma payı olabileceğini unutmamak gerekir.Şekil: Şekilde görüldüğü gibi, toprak dahi olmayan ortamlarda bitkiler geli-şebilmektedir.
  
863 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.52927.5593
Euro8.92328.9590
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret56458