• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR
ASCUS ne demektir?
ASCUS (Atypical Cells of Undetermined Significance) ne demektir?
ASCUS, V.smear testlerinde sıklıkla rastlanan bir anormal test sonucu olup, hastalarda genellikle endişelere yol açmaktadır. Mutlaka ciddi bir hücre bozukluğu anlamına gelmemektedir. ASCUS, Pap-smear testinde “nedeni bilinmeyen anormal hücreler” olması anlamında kullanılan bir ifadenin kısaltılmışıdır. Patolog, bazı hücresel bozuklukları görmesine rağmen, kesin bir anlam veremediğinde bu tanıyı koyar. ASCUS tanısı, basit bir enfeksiyon sonucu olabileceği gibi, önemli bir lezyon varlığının da sonucu olabilir. Mutlaka takibi ve sonuçlandırılması gerekir.

Smear testinde, ASCUS tanısı konmuş olan hastalarda, rahim ağzında herhangi bir lezyon yoksa 3-4 aylık aralarla smear tekrarlanır. ASCUS tanısının devam etmesi halinde, kolposkopik muayene uygundur. Ne yazık ki bazı hekimler ASCUS tanısı karşısında hastayı endişeye sevkederek, gereksiz uygulamalar yapabilmektedir.

ASCUS tanısına HPV enfeksiyonu eşlik ediyorsa veya rahim ağzında bir lezyon varsa, kolposkopik inceleme yapılmalıdır. Gerekirse bu lezyondan biyopsi yapılabilir. Bu hastalarda HPV tiplemesi, yani yüksek risk taşıyan HPV tipinin varlığı araştırılabilir. HPV tiplemesi sonucunda, hasta sonraki yoğun takipten kurtarılabilir. Fakat yüksek risk taşıyan, HPV tiplerine rastlanırsa, yoğun takip devam ettirilir.

Hastaların uzunca bir süre  v.smear ile takip edilmesi, hastaların büyük çoğunluğunu detaylı ve külfetli işlemlerden korumak içindir. Çünkü anormal v.smear sonuçlarının büyük çoğunluğu normale dönebilmektedir. Farklı nedenlerle bu hastalara bazen aceleci bir yaklaşım uygulanarak, gereksiz ve külfetli işlemler yapılmaktadır. Hatta bazen hastalara kanser tanısı dahi konarak, hayatı karartılmakta ve gereksiz yere ameliyat dahi edilmektedir.
  
1992 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.133132.2619
Euro34.919335.0592
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret114766