• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR
Black cohosh - Menopoz otu
Black cohosh - menopoz otu
(Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa, baneberry, black snakeroot, macrotys, bugbane, bugwort, rattleroot, squawroot , traubensilberberze, wanzenkraut, rattleweed, siyah yılan kökü, kadın otu)
 
Kuzey Amerika kökenli düğün çiçeği familyasına ait bir bitkidir. 200 yıldır Amerikalı yerliler tarafından şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Yerliler tarafından, sıtma, böbrek hastalıkları, romatizma, boğaz ağrıları, ve jinekolojik hastalıklarda kullanılmıştır. Black Cohosh’un şifa veren kısmı kökünden elde edilen ekstredir.
 
Bu bitkide etkili pekçok madde bulunmaktadır. Black Cohosh; triterpene glikosidleri, flavonoidler, fenolik, volatile, tannin, asetik, butirik, formik, oleik, gallik, tannik, palmitik, ve salisilik asidler; rasemosin; formononetin (isoflavone), fitoösterols; akteina (resinous mixture) beta karoten, cimici fugin içerir. Ayrıca kramium, magnezyum, demir, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, silikon, çinko, B1, B2, B3 ve C vitamini açısından da zengindir.
 
Bu bitki aktifleri, bilinmeyen bir mekanizma ile östrojen hormonuna benzer bir aktivite göstermektedir. Ancak östrojen gibi endometrium üzerine etki etmediği, FSH ve LH düzeyini de değiştirmediği gösterilmiştir.
 
Menopoz şikayetlerine ve diğer sağlık sorunlarına yararlı etkileri
Önceleri, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, artrit ve adale ağrıları gibi romatizmal ağrılarda kullanılmıştır. Daha sonraları ateş basmaları, gece terlemeleri ve vaginal kuruluk gibi menopoz şikayetlerinde kullanılmaya başlanmıştır.
 
Black Cohosh, kan basıncını ve kolestrol düzeyini düşürür, mukus üretimini azaltır. Ayrıca romatizmaya, boğaz ağrılarına, jinekolojik problemlere ve doğurganlık üzerine de yararlı etkileri olduğu görülmüştür.
 
Menopoz şikayetlerinde, hormon kullanamayan veya kullanmak istemeyen hastalarda en sık tercih edilen bitkisel destektir. Yararlı etkisi, 2 hafta sonra görülmeye başlar, maksimal etkisi ise 8 haftada görülür. Almanya’da 1950 yılından beri menopoz şikayetlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.


Amerikan jinekologlar derneği, black cohosh’un etkisi hakkında kesin kanıtlar olmadığını belirtmiş ve ayrıca, emniyetli kullanım süresi için de 6 aylık süre önermişlerdir. Adet düzensizlikleri, PMS ve doğum kolaylaştırıcı olarak da kullanılmaktadır. Vücut dışı deneylerde, HIV virüsünün çoğalmasını engellediği de gösterilmiştir.
 
Bilimsel alanda, 600’ü aşkın çalışma yayınlanmıştır. Ancak, tüm diğer bitkilerde de olduğu gibi yararlılığı konusunda çelişkili yayınlar bulunmaktadır.
  
2274 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret117924