• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.twitter.com/@sezaisahmay
Randevu tel:0212-2606810  0212-2606850                  diğer web adresim :www.sahmay.com
Site Haritası
KONULAR
Black cohosh (menopoz otu) yararları ve nasıl kullanılır?
Black cohosh - menopoz otu nasıl kullanılır?
Kökleri, dalları taze veya kurutulmuş olarak kullanılabilir. Çay olarak, kapsül, hap ve sıvılaştırılmış şekilde kullanılabilir. Günlük doz olarak 20-80mg. (27deoxyactein) önerilmektedir. Her 20 mg.lık tablet 1 mg triterpen glikozidleri içermektedir.
 
Tam kanıtlanmamakla birlikte, bu bitkinin, östrojen kaynaklı kanserleri uyarmadığı, hatta engellediği dahi ifade edilmektedir.
 
Kullanırken nelere dikkat edilir?
Ürünün herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Karaciğer sorunu olan hastaların kullanmaması gerekir. Mide rahatsızlıkları, döküntüler ve baş ağrısı yapabilir. Ancak bu sorunlar nadir görülmektedir. Salisilat içerdiğinden, aspirin duyarlılığı olanların kullanmaması önerilir. Bazı kişilerde baş dönmesi, sersemlik yapabilir. Bu nedenle ilacın reaksiyonu bilinene kadar otomobil kullanmak veya dikkat isteyen makine işlerinden kaçınılması önerilir. Herhangi bir etki görülmezse, emniyetle normal işlere devam edilebilir. Black cohosh, blue cohosh (Caulophyllum thalictroides) ile karıştırılmamalıdır, ikisi farklı bitkilerdir.
 
Black cohosh’un, meme kanseri, gebelik ve emzirme gibi hormon bağımlı durumlardaki emniyeti konusunda kesin bilgiler yoktur. Yale üniversitesi çalışmacıları, radyoterapi veya kemoterapi uygulanmakta olan hastalarda, tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi, black cohosh’un da tedavi ile etkileşimde bulunabileceğini ifade etmişlerdir. Gebelikte yüksek dozda kullanımının erken doğum nedeni olabileceği de belirtilmektedir.

Black cohosh’un sağlığa yararlı etkileri
Menopoz sonrası ateş basmaları,
Gece terlemeleri,
Vaginal kuruluk,
Adet düzensizlikleri,
Adet öncesi gerginlik (Premenstrüel sendrom),
Artrit, romatizmal ağrılar,
Adale ağrıları,
Boğaz ağrıları,
Doğum eylemini kolaylaştırır,
Kan basıncı ve kolesterol düzeyini düşürür.
  
16849 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret112974